Sobna temperatura se razlikuje glede na zunanjo temperaturo. Pozimi se prostori ohladijo zaradi nižjih temperatur. Da bi se v svojem stanovanju počutili udobno od oktobra do marca, se hladnim prostorom upremo s segrevanjem. Vendar pa je za vsako sobo optimalna temperatura drugačna. Ko najdete pravo, optimalno sobno temperaturo, ima to številne prednosti: ne samo, da prispeva k lastnemu počutju, temveč je tudi pomembno za zdravje. Preveč ogrevanja lahko izsuši sluznice in vpliva na njihovo imunsko delovanje.
Z ustrezno temperaturo v bivalnih prostorih se izognete tudi previsokim stroškom ogrevanja. Vsak stopinja niže v prostoru, zmanjša porabo energije in s tem povzročene stroške. Pri ogrevanju prostorov z fosilnimi gorivi zmanjšate tudi obremenjevanje okolja, če ogrevate le toliko, kot dejansko potrebujete.
Z optimalno sobno temperaturo se prav tako izognete nastajanju plesni na stenah. Zato se v hladnejših mesecih izogibajte prenizkim temperaturam.
Kako določiti optimalno temperaturo za posamezne prostore?
Odvisno od sobe je optimalna sobna temperatura drugačna. To je odvisno od dejavnosti, ki se tam izvajajo. Medtem ko se spalnica večinoma uporablja ponoči za spanje, je pri umivanju ali preoblačenju v kopalnici primerna višja temperatura.
Tudi lastno počutje igra vlogo pri pravilni, optimalni sobni temperaturi. Koliko ogrevanja je potrebno za želeno temperaturo v delovnih prostorih ali spalnicah, je odvisno med drugim od gradnje hiše in izolacije.
Dnevna soba
Dnevna soba je pogosto prostor, kjer se zadržujemo predvsem zvečer ali med vikendi za daljše obdobje in se družimo z družino. Običajno se optimalna sobna temperatura prostora približno 20 °C dojema kot prijetna.
Poskrbite, da temperatura ne pade pod 20 °C, saj je zaradi malo telesne aktivnosti v dnevni sobi to bolj hladno. Vendar pa optimalna sobna temperatura v dnevni sobi tudi ne sme biti trajno previsoka, da se izognete previsokim stroškom ogrevanja.
Spalnica
Spalnica se uporablja predvsem ponoči. Da telesu zagotovite najboljše možne pogoje za počitek, nastavite optimalno sobno temperaturo spalnice na približno 16 °C do 19 °C. Z desetminutnim prezračevanjem pred spanjem zagotovite zadostno količino svežega zraka v prostoru.
Nasvet: Vedno zaprite vrata spalnice, da se temperatura zraka ne segreva po nepotrebnem in s tem povečuje potrebo po ogrevanju.
Opomba: Da se izognete plesni, naj temperatura v spalnici ne pade pod 15 °C.
Otroška soba
V otroški sobi dojenčkov ali malčkov je pomembno, da prostor ni prehladen. Poskrbite, da optimalna sobna temperatura ostane med 22 °C in 23 °C, da se otrokova telesna temperatura ne zniža.
Opomba: Če dojenčki čez dan večinoma preživijo v dnevni sobi, prilagodite temperaturo.
Z naraščajočo starostjo otrok postopoma znižajte sobno temperaturo, da se optimalna sobna temperatura trajno vzdržuje pri približno 20 °C.
Kuhinja
Kuhinja je eden od prostorov, kjer je telesna aktivnost višja zaradi kuhanja, peke ali pomivanja. Zato optimalna temperatura v kuhinji ne bi smela biti previsoka. Dodaten razlog za to je, da električne naprave v kuhinji, kot so štedilniki ali pečice, oddajajo toploto v okolico.
Zato poskrbite, da je temperatura v kuhinji približno 18 °C do 19 °C.
Kopalnica
Za preoblačenje, umivanje ali tuširanje naj bo optimalna temperatura v kopalnici nekoliko višja kot v dnevnih in delovnih prostorih. Nastavite temperaturo na približno 23 °C. V kopalnici je najbolje kombinirati talno ogrevanje s sušilcem za brisače. S tem se zagotovi prijetna in enakomerna toplota ter se uporabita na smiselnih mestih.
Opomba: Zaradi visoke vlažnosti zraka, zaradi vroče vode redno zračite kopalnico, najbolje po tuširanju ali kopanju, da preprečite plesen in ohranite kakovost zraka.
Pravilna temperatura med odsotnostjo
Ponoči, med odsotnostjo ali pozimi poskrbite, da prilagodite ogrevanje prostorov glede na pogoje. Ogrevanja nikoli ne izklopite popolnoma med odsotnostjo, saj ponovno ogrevanje po ohlajanju porabi več energije kot konstantno vzdrževanje s srednjo temperaturo.
Med odsotnostjo nekaj ur čez dan nastavite optimalno temperaturo prek termostata tako, da se temperatura zmanjša le za nekaj stopinj.
Če niste doma več dni, znižajte optimalno temperaturo v sobah na približno 15 °C. Če ste odsotni več tednov, je razlika med poletjem in zimo. Poleti izklopite ogrevanje, ker ga ni treba uporabljati. Pozimi pa naj ogrevanje kljub odsotnosti deluje pri 15 °C, saj se sicer stene preveč ohladijo.
Ponoči znižajte optimalno sobno temperaturo za približno 4 °C do 5 °C. S termostatom lahko temperaturo samodejno prilagajate, ne da bi morali pred spanjem nastavljati vse radiatorje.
Optimalna sobna temperatura s hišnimi ljubljenčki
Hišni ljubljenčki, kot so psi ali mačke, imajo svoje lastne potrebe po optimalni sobni temperaturi in v primerjavi z ljudmi ne morejo aktivno vplivati na svoje počutje s pomočjo oblačil.
Ključnega pomena za pravilno temperaturo je njihova dlaka. Ker pse ali mačke z kratko dlako hitreje zazebe, naj bo optimalna sobna temperatura med 19 °C in 24 °C, hkrati lažje prenašajo višje temperature in vlažnost poleti kot na primer dolgodlake mačke. Za živali z daljšo dlako je primerna sobna temperatura približno 18 °C do 20 °C. S klimatsko napravo poskrbite za potrebno hlajenje poleti.
Nasvet: S preprogo ali blazino za mačke pozimi ustvarite udobno in toplo površino na hladnih ploščicah za svojega hišnega ljubljenčka, da ohranite optimalno temperaturo.
Pravilno ogrevanje in prezračevanje
Če želite doseči pravo sobno temperaturo v svojem stanovanju ali hiši, to uravnavate s pomočjo ogrevanja. Da bi pri tem čim bolj zmanjšali porabo energije in stroškov ogrevanja, je pomembno, da pravilno ogrevate in upoštevate nekaj stvari za optimalno ogrevanje prostorov.
Uravnavajte toploto s časovno nastavljenim termostatom ali pametnim domačim ogrevanjem. Tako ne porabljate nepotrebne energije tudi ponoči in med odsotnostjo. S spuščenimi roletami ali zaprtimi zavesami prihranite tudi toploto ponoči, saj se bistveno manj oddaja navzven, kar pomaga ohranjati optimalno sobno temperaturo.
Z rednim prezračevanjem skrbite, da preprečite nastanek plesni. Okna odprite popolnoma pet do deset minut, da izvedete izmenjavo zraka in zmanjšate vlažnost zraka v prostoru, kar izboljša kakovost zraka. Prav tako zaprite vrata do neogrevanih prostorov, kot so shramba ali klet, da se ne ogrevajo po nepotrebnem in da ne izgubljate toplote v drugih prostorih.
Ogrevanje začnite čim pozneje in ga končajte približno aprila. Kdaj začnete ogrevati oziroma prenehati z ogrevanjem, je odvisno tudi od zunanjih temperatur v vašem kraju, da ohranite optimalno temperaturo.