Ko se odločimo za gradnjo novega objekta, je pomembno upoštevati tudi sosednje parcele in njihove lastnike. V večini primerov je potrebno pridobiti soglasje sosedov, če želimo objekt postaviti bliže meji parcele, kot je določeno v prostorskem aktu. V tem članku bomo razložili pomen soglasja sosedov pri gradnji, postopek pridobivanja soglasja ter kako le-to vpliva na izdajo gradbenega dovoljenja.
1. Zakaj je soglasje sosedov pomembno?
Soglasje sosedov je pomembno zato, ker sosedje imajo pravico do miru in neoviranega uživanja na svoji nepremičnini. Zgradba, ki je postavljena preblizu meje parcele, lahko vpliva na njihovo zasebnost, dostop do svetlobe, pogled in druge dejavnike kakovosti bivanja. Zato je praviloma v prostorskih aktih določen minimalni odmik, ki ga je potrebno spoštovati.
2. Kako pridobiti soglasje sosedov?
Pridobivanje soglasja sosedov se začne že v fazi priprave projektne dokumentacije. Priporoča se, da investitorji čim prej pridobijo soglasje sosedov, če je predviden odmik objekta od parcele manjši od tistega, ki je določen v prostorskem aktu. Soglasje je priporočljivo pridobiti pisno in ga priložiti vlogi za izdajo gradbenega dovoljenja.
3. Kaj če sosed ne da soglasja?
Če sosed ne da soglasja k manjšemu odmiku od tistega, ki je predpisan v prostorskem aktu, gradbeno dovoljenje ne bo izdano. To pomeni, da je potrebno projektno dokumentacijo spreminjati. V kolikor pa investitor ima možnost spremeniti lokacijo objekta, se lahko izogne težavam s soglasjem sosedov.
4. V postopku izdaje gradbenega dovoljenja
V postopku izdaje gradbenega dovoljenja pristojni upravni organ za gradbene zadeve povabi sosede, da se seznanijo z nameravano gradnjo in da se o njej izrečejo na obravnavi. Če se obravnave ne udeležijo in izostanka ne opravičijo, se šteje, da se z nameravano gradnjo strinjajo. Sicer pa se šteje, da je stranka z nameravano gradnjo seznanjena in da se z njo strinja, če je investitor z njo sklenil pisno pogodbo, ki mu omogoča izvajanje gradnje.
5. Kako pridobiti soglasje soseda?
Pridobivanje soglasja soseda je postopek, ki ga investitorji lahko izvedejo sami. V večini primerov ni predpisanega obrazca za soglasje, zato ga lahko pripravimo sami. Soglasje lahko overimo pri notarju ali na upravni enoti in ga priložimo k vlogi za izdajo gradbenega dovoljenja. Notarska ali upravna overitev je potrebna le, če to izrecno določa prostorski akt.
Ker ni na voljo uradnega obrazca za pridobitev soglasja soseda, ga sestavimo kar sami. Dokument lahko overimo pri notarju ali na upravni enoti ter ga dodamo k vlogi za pridobitev gradbenega dovoljenja. Obveznost overitve pri notarju ali na upravni enoti velja le, če to zahteva prostorski akt.
6. Kdaj je smiselno pridobiti soglasje sosedov?
Investitorjem je priporočljivo, da soglasje sosedov pridobijo že v začetni fazi priprave dokumentacije. Tako lahko pravočasno prilagodijo projektne rešitve, če je potrebno. Soglasje sosedov naj kasneje skupaj z vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja vložijo na upravno enoto.
7. Kako pospešiti postopek izdaje gradbenega dovoljenja?
Če želi investitor pospešiti postopek izdaje gradbenega dovoljenja, lahko med samim postopkom pridobi pisne izjave ostalih udeležencev, da se strinjajo z nameravano gradnjo, kot je razvidna iz projekta, ki je bil priložen zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja. V tem primeru ustna obravnava ni potrebna.
8. Pravne posledice pomanjkanja soglasja sosedov
Brez soglasja soseda gradbeno dovoljenje ne bo izdano. To pomeni, da je investitor dolžan prilagoditi projektne rešitve, da se spoštuje minimalni odmik od parcele, določen v prostorskem aktu. Pomanjkanje soglasja lahko povzroči zamude pri izvedbi gradnje in dodatne stroške za pridobitev sprememb projekta.
9. Kako se izogniti težavam s soglasjem sosedov?
Najboljši način za izogibanje težavam s soglasjem sosedov je, da že v fazi načrtovanja objekta upoštevamo minimalne odmike od sosednjih parcel. Če je del zemljišča, namenjen gradnji, premajhen in manevrskega prostora ni, se lahko pojavi kar precej nevšečnosti. Zato je smiselno pridobiti soglasja sosedov že na začetku.
10. Soglasje sosedov kot del gradbene kulture
Pridobivanje soglasja sosedov je pomemben del gradbene kulture in spoštovanje medsebojnih odnosov. S tem, ko upoštevamo interese sosedov in se prilagajamo njihovim potrebam, gradimo zaupanje in vzpostavljamo kakovostno bivanjsko okolje. Zato je pomembno, da soglasje sosedov obravnavamo kot nujni korak pri gradnji.
11. Nasveti za pridobivanje soglasja sosedov
Pri pridobivanju soglasja sosedov je pomembno, da se investitorji obnašajo spoštljivo in razumevajoče. Sosedje imajo pravico do izražanja svojih pomislekov, zato je potrebno prisluhniti njihovim mnenjem in jih upoštevati. Pomembno je tudi, da se pravočasno pridobi soglasje, da se izognemo nepotrebnim zamudam in težavam.
Zaključek
Pridobivanje soglasja sosedov je pomemben korak pri gradnji, saj omogoča spoštovanje njihovih interesov in zagotavlja kakovostno bivanje v okolju. Investitorji naj soglasje pridobijo že v začetni fazi priprave dokumentacije in se obnašajo spoštljivo ter razumevajoče do sosedov. S tem bodo zagotovili nemoten postopek izdaje gradbenega dovoljenja in kakovostno izvedbo gradnje.