Izgradnja temeljev in temeljne plošče za montažne hiše ni del standardnega paketa. To je odgovornost investitorja, ki najame strokovnjaka za izvedbo teh ključnih nalog.
Gradbenik izvede delo pod budnim očesom nadzornika, ki zagotavlja, da se vse izvaja pravilno. Temeljna plošča mora biti skrbno pregledana in odobrena s strani vodje gradnje, preden se na njej lahko postavi hiša.
Zakoličenje temeljne plošče: začetek procesa
Zgodaj v procesu, nadzornik in gradbenik morata biti prisotna na zakoličenju. Gradbenik prejme zakoličbo od geodeta in jo zaščiti, prenese na ustrezno izdelane profile, preden se zakolički odstranijo.
Priprava podlage za temeljno ploščo
Po zakoličenju sledi priprava podlage. Izvede se izkop, odvisen od značilnosti terena. Pomembno je, da se nosilnost tal ujema s tisto, ki je bila načrtovana v projektu. Če ni ujemanja, je potrebna prilagoditev projekta ali povečanje tamponske blazine pod ploščo.
V naslednjem koraku se izvede tamponsko nasutje. Meritve zbitosti tal in pravilnost vgradnje tamponske podlage so ključne za zagotavljanje, da podlaga ustreza predpisanim vrednostim.
Prilagoditve za montažne pasivne hiše
Temeljna plošča za montažno pasivno hišo je nekoliko drugačna kot pri tradicionalnih zidanih hišah. Debelejša je 25 cm, kar je manj kot običajnih 35 cm za zidane hiše, zaradi manjše teže montažnih hiš. Prav tako je armatura drugačna; pri zidanih hišah je močnejša in težja.
Toplotna izolacija: Ključ do energetske učinkovitosti
Eden izmed ključnih vidikov pasivne hiše je njena toplotna izolacija. Ta mora biti neprekinjena, kar se doseže z vgradnjo izolacijskih plošč pod temeljno ploščo. Izolacija mora biti položena tako, da sega preko robov plošče, kar omogoča kakovostno povezavo z vertikalno izolacijo. Hidroizolacija je lahko nameščena nad temeljno ploščo, pod njo ali med slojema toplotne izolacije.
Podloga in nadloga: Dva ključna elementa
Pod temeljno ploščo se običajno položi debele namenske plošče iz ekstrudiranega polistirena (XPS) s tlačno trdnostjo. Nad ploščo pa se namestijo debele plošče iz ekspandiranega polistirena (EPS). Po namestitvi talnega ogrevanja se dodajo še sistemske plošče, kar zagotovi skupno debelino toplotne izolacije okoli 25 cm.
Načrtovanje in namestitev priključkov in instalacij
Preden se temeljna plošča zalije z betonom, je treba natančno načrtovati in namestiti vse potrebne komunalne priključke in instalacije. To vključuje električne vode, vodovodne povezave, kanalizacijo in morebitne zračne vode za kamine ali nape. Pomembno je, da so vse te instalacije na pravilnih mestih, saj je popravljanje napak po namestitvi hiše težavno in drago.
Pogoste napake in kako se jim izogniti
Pri izdelavi temeljne plošče se lahko hitro pojavijo napake, ki jih je težko odpraviti. Pomembno je, da je toplotna izolacija pravilno nameščena, temeljna plošča pa mora biti natančno izdelana. Njene dimenzije morajo biti točne, robovi pravokotni, beton pa mora biti natančno poravnan, da se zagotovi enostavno postavljanje sten hiše.
Celoten proces, od zemeljskih del do izdelave temeljne plošče, običajno traja približno 14 dni. Betonska plošča se nato suši še 10 dni. Podrobnejši pregled procesa izdelave temeljne plošče si oglejte v galeriji zgoraj.
Pazljivost je ključna: Poudarek na kanalizacijskih razvodih
Kanalizacijski razvodi morajo biti pravilno izdelani, kar med drugim pomeni, da so speljani s padcem in obbetonirani. Neustrezno izvedba lahko vodi do poškodb kanalizacijskih vodov, kar lahko povzroči težave z odtekanjem odpadnih vod. To lahko privede do zamašitev cevi, zato je nujno, da so vsi koraki pravilno izvedeni.
Popravilo napak: Težavna in draga naloga
V primeru napak pri izdelavi temeljne plošče je popravljanje težavno in lahko povzroči velike stroške. Zato je ključnega pomena, da so vsi koraki pravilno izvedeni. Toplotna izolacija mora biti pravilno nameščena, dimenzije temeljne plošče morajo biti točne, stranice pravokotne, beton pa natančno poravnan. Vse to bo zagotovilo, da bo montaža hiše potekala brez težav.
Časovna usklajenost: Zemeljska dela in sušenje betonske plošče
Izdelava temeljne plošče vključno z zemeljskimi deli običajno traja približno 14 dni. Ko je betonska plošča zalita, potrebuje še dodatnih 10 dni, da se popolnoma posuši. Ta časovna usklajenost je nujna za zagotavljanje kakovosti in trajnosti končnega produkta – vaše nove montažne hiše.
Z upoštevanjem teh smernic za izdelavo temeljne plošče montažne hiše boste zagotovili, da bo vaša nova hiša čim bolj trdna, trajna in energetsko učinkovita. Ne pozabite, da je vsebina tega članka zgolj splošno vodilo, za konkretna navodila in nasvete pa se obrnite na strokovnjake v gradbeništvu.